Oniryczny świat „Sklepów cynamonowych”

Sklepy cynamonowe to zbiór opowiadań wybitnego polskiego twórcy epoki modernizmu – Brunona Schulza. Książka należy do klasyki literatury polskiej, od lat zachwycając kolejne pokolenia czytelników. Sklepy cynamonowe to jedna z najbardziej oryginalnych polskich książek, swą wyjątkowość zawdzięcza m.in. znakomitemu stylowi pisarskiemu autora, który po wydaniu tej pozycji, ze zwykłego nauczyciela z Drohobycza natychmiast stał się sławnym, uznanym pisarzem. To dzieło wyjątkowo nastrojowe, pełne tajemniczości i oniryzmu. Sklepy cynamonowe od lat są chętnie czytane, należą także do kanonu lektur szkolnych.

Opowieści na granicy snu i jawy

Opowiadania, wchodzące w skład Sklepów cynamonowych, przedstawiają historie, skupiające się wokół rodziny kupieckiej, mieszkającej w niewielkim galicyjskim miasteczku, bliźniaczo podobnym do rodzinnego miasta Schulza, Drohobycza. Narratorem oraz głównym bohaterem opowiadań jest Józef, w którym można widzieć samego autora opowiadań, która odkrywa otaczający go fascynujący świat. Bardzo ważną postacią w zbiorze jest Ojciec, prowadzący sklep z tekstyliami kupiec, ale także postać nadludzka, mająca niezwykłe zdolności. Ojciec eksperymentuje, prowadzi życie na granicy życia i śmierci. Rzeczywistość w utworze jest zdeformowana, pełna nawiązań do mitów i innych dzieł literackich, a same wydarzenia zdają się być połączeniem realistycznych sytuacji z efektami wybitnie rozwiniętej wyobraźni autora.

Oryginalny styl i wyjątkowy nastrój utworu

Przedstawione w utworze opowieści to niezwykłe, intrygujące historie, ale to nie fabuła jest największą zaletą Sklepów cynamonowych. Głównym powodem, dla którego książka jest tak fascynująca i od lat zachwyca kolejne pokolenia, jest niezwykle oryginalna narracja i język utworu. Ta niesamowicie poetycka proza, bogaty, różnorodny i przesycony metaforami język w zestawieniu z mistrzowsko wprowadzonymi zabiegami animizacji i ciekawym zastosowaniem archaizmów, ma ogromny wpływ na czytelnika, który zwykle pozostaje pod wielkim wrażeniem każdej z opowieści ze zbioru. Te wszystkie cechy utwory sprawiają, że lektura Sklepów cynamonowych staje się niezwykłym, nastrojowym i tajemniczym doświadczeniem.

Sklepy cynamonowe od wielu dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Oryginalność wyjątkowych opowiadań Brunona Schulza sprawiła, że na zawsze zapisał się on na kartach najwybitniejszej polskiej literatury. Po opowiadania powinien sięgnąć każdy, kto chce poznać geniusz autora i zagłębić w świat tajemniczych opowieści. Lektura sklepów cynamonowych to doświadczenie niezwykłe, które na długo pozostaje w pamięci czytelnika.